کد سجام

در جهت ارائه خدمات یکپارچه و فراگیر به سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی و همچنین ایجاد یک درگاه واحد به منظور خدمات دهی به سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی، شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار تصمیم به راه اندازی سامانه جامع اطلاعات مشتریان با نام سجام کرده است.

کد سجام

با راه اندازی این سامانه بهره گیری از تمامی خدمات پایه برای سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی به شرط ثبت نام در سامانه سجام ممکن می باشد. سامانه احراز هویت نیز برای سهولت کار مشتریان در محل کارگزاری واقع شده است. همه مشتریان لازم است که در سامانه سجام ثبت نام کرده و پس از دریافت کد پیگیری ده رقمی سجام به دفاتر کارگزاری مراجعه نموده و با در دست داشتن مدارک شناسایی نسبت به احراز هویت خود به صورت رایگان اقدام نمایند. در ادامه مقاله به طور مفصل مراحل دریافت کد سجام را توضیح خواهیم داد.

نحوه دریافت کد سجام

برای سرمایه گذاری در بورس و ثبت نام در کارگزاری، دریافت کد احراز هویت سجام ضروری می باشد. جهت احراز هویت سرمایه گذاران فعال در بورس سامانه ای به نام سجام طراحی شده است. دریافت کد سجام عملیاتی آسان به شمار می رود. شما میتوانید با مراجعه حضوری به یکی از دفاتر پیشخوان دولت و همچنین از طریق سایت های اینترنتی نسبت به صدور و دریافت کد سجام اقدام نمایید. جدیدا یک سری اپلیکیشن های مالی نیز طراحی شده که این خدمات را برای مشتریان انجام می دهد.

توجه داشته باشید که کد سجام به عنوان یک شناسه احراز هویت شناخته شده و برای هر شخص فقط یک بار قابل دریافت و صدور است. مراحل دریافت کد سجام به شکل زیر امکان پذیر است. بعد از ورود به سایت سجام با ورود به قسمت ثبت نام می توانید شماره موبایل و شماره ملی خود را ثبت کرده و شرایط نماینده و اطلاعات نمایش داده شده را مطالعه کنید. پس از وارد کردن مشخصات کارت بانکی خود جهت پرداخت هزینه دریافت کد سجام، فاکتور پرداخت برای شما نمایش داده خواهد شد که می توانید آن را چاپ کرده و در دست داشته باشید.

در قسمت بعد باید به تکمیل اطلاعات شخصی خود و اطلاعات مربوط به نماینده قانونی پرداخته و پس از آن یک راه ارتباطی برای خود مشخص کنید که شامل شماره موبایل، آدرس و ... می باشد. پس از ذخیره کردن موارد ثبت شده و مشخص کردن نوع بورس و همچنین کد مربوط به آن باید اطلاعات شغلی خود را نیز ثبت نمایید. توجه داشته باشید که درج اطلاعات مالی خود را به درستی انجام داده زیرا در این بخش حساب های مشترک را از شما قبول نمی کند. در پایان با تایید تمامی اطلاعات ثبت شده، ثبت نام شما تکمیل می ‌شود. تا ۲۴ ساعت پس از ثبت نام یک کد پیگیری ۱۰ رقمی با نام کد سجام به شماره همراه ثبت شده شما در سیستم ارسال می گردد که در مرحله بعد یعنی احراز هویت به آن نیاز پیدا می کنید.

بازیابی کد سجام

گروهی از افراد پس از مدتی کد سجام خود را گم کرده یا فراموش می کنند. این افراد باید نسبت به بازیابی کد پیگیری سجام خود اقدام نمایند. در این بخش مراحل بازیابی کد سجام را برای شما توضیح خواهیم داد. پس از ورود به سامانه سجام گزینه بازیابی کد پیگیری را انتخاب کرده و شماره تماس خود را که در مرحله اولِ ثبت نام وارد کرده اید، ثبت کنید. با انتخاب گزینه دریافت کد یک عدد ۵ رقمی به شماره شما ارسال خواهد شد. شما باید این عدد را در کادر مربوطه وارد نمایید. در مرحله بعد وارد کردن کد ملی یا شماره شناسنامه ضروری است. پس از آن با تایید تمامی اطلاعات، کد سجام برای شما در قسمت بالا نمایش داده خواهد شد.