تاریخچه ی وب سایت

تاریخچه ی اولین وب سایت به سال  1991توسط فردی به نام تیم برنزلی  (Tim Berners lee) ساخته شد و در دسترس قرار گرفت. این سایت بسیار ساده بود و از چند متن و لینک استفاده شده بود.

 http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

 لینک نخستین وب سایتی که ساخته شده بود.

 وب سایت

وب سایت مجموعه‌ای از صفحات به هم متصل می باشد که با یک آدرس قابل دسترسی خواهد بود؛ صفحاتی که شامل متن، تصویر، قالب‌های مختلف و … می‌شوند. آدرس شامل سه بخش: اول با پیشوند  (www) سپس نام سایت ( به طور مثال وبینرو ( Webinro) ) و در آخر از دامنه ( .ir  .com  .org و....) به وجود آمده است.

طراحی سایت

از مهم ترین پیش نیاز هایی که برای یک طراحی سایت ارزشمند است آشنایی کافی و به نسبت خوب با زبان انگلیسی است، زیرا بخش کثیری از منابع در خصوص آی تی و تکنولوژی به زبان انگلیسی است.

سایت های امروزی از دو قسمت تشکیل می شوند

فرانت اند (Front End) و بک اند (Back End)

فرانت اند( Front End ): قسمت ظاهری سایت است که در مرورگر نمایش داده میشود و توسط کاربر قابل مشاهده  می باشد، با آن تعامل برقرار میشود و معمولا دارای دو بخش است: طراحی سایت و توسعه ی فرانت اند وب

بک اند (Back End): بخشی که به پردازش های سمت سرور مربوط میشود. بک اند دارای سه بخش می باشد: یک سرور، یک برنامه و یک دیتا بیس

 

کارایی وب سایت

با پیشرفت علم و تکنولوژی نوع کسب و کار ها نیز تفاوت هایی را به همراه داشت. به طور مثلا سابق برای خرید هر نوع کالایی باید وقت زیادی صرف می شد هر چند لذت آن قدم زدن های در بازار قابل وصف نیست اما از آنجا که مشغله ها زیاد و وقت مردم کمتر شده تکنولوژی بستری جدیدی برای خرید و جمع آوری اطلاعات میباشد.

کافی است که چند کلمه در صفحه ی مرورگر گوگل نوشته شود از متن های علمی پژوهشی تا پی دی اف کتاب یا خرید و فروش کالا رویت می شود.

با توجه بر تجربه های اثبات شده مردم نیز به خرید و فروش در اینترنت راغب تر هستند زیرا کلی حق انتخاب پیش رویشان است و قدرت تصمیم گیری بهتری دارند.

 

خیلی از شغل ها به سمت فضای مجازی گرایش پیدا کرده اند مانند سایت های طلا فروشی که دیگر نیاز به رفت و آمد به بازار نیست.

 تازه در این سایت ها اطلاعات علمی در رابطه با شناسایی کیفیت کالا ها و تفاوت کالا ها با یک دیگر یا اطلاعاتی در مورد برتری کالا نسبت به یک دیگر نوشته شده است که همین موضوع باعث سهولت خرید مشتری میشود و به افراد سخت  پسند کمک میکند تا با اطلاعات کافی کالای مورد نیاز خود را خریداری کنند.

شرکت های طراحی سایت

کسانی که قادر به کسب و کار در فضای اینترنتی هستند مطلع باشند که شرکت های طراحی سایت برایشان وب سایتی طراحی میکند که باتوجه بر نیاز هایشان باشد. به طور مثال فرد سایتی میخواهد که در آن فروش اینترنتی کند و اینکه در مورد محصولات خود اطلاعاتی به مشتری داده شود این را برای طراح سایت مطرح میکند و شرکت های طراحی سایت نیز با توجه بر نامشان و نوع فعالیتشان نرخ های مختلفی برای جذب مشتری دارند.

 شایسته است کسانی که برای سوق دادن کسب و کارشان در فضای مجازی هدف دارند بدانند که بهتر است شرکتی که سایت را طراحی کرده است برایشان پشتیبانی را به عهده بگیرند و در نظربگیرند که چه چیز هایی برای سایت خود میخواهند.

انواع مختلف سایت

  • وبسایتهای شخصی
  • وبسایتهای نویسنده ها و ناشرها
  • وبسایتهای دایرکتوری
  • وبسایتهای ارائه دهنده اطلاعات
  • وبسایتهای اشتراک گذاری عکس
  • بروشورها و کاتالوگهای آنلاین تجاری
  • وبسایتهای شبکه های اجتماعی
  • وبسایتهای تجاری

وب سایت های شخصی

نوعی دفترچه ی خاطرات آنلاین به حساب می آید به این شکل که در آن مانند فضاهای ارتباط جمعی مثل توییتر یا اینستاگرام هر چه می خواهید می توانید به اشتراک بگذارید .

 

وبسایتهای نویسنده ها و ناشرها

در این سایت باید بیوگرافی نویسنده یا انتشاراتی داشته باشیم به علاوه آنکه فهرست و توضیح مختصری از کتابها و آثار نویسنده یا کتابها و آثار انتشاراتی که کاربر مطلع شود.

وبسایتهای دایرکتوری

این وبسایت ها یک موضوع خاص یا به یک منطقه ی جغرافیایی اختصاص دارند. از معروف ترین این سایت ها 118 می باشد.

 

وبسایتهای ارائه دهنده اطلاعات

 اطلاعاتی در رابطه با کالا یا مفهوم یک موضوع علمی برای آگاهی دادن به کاربر برای بهتر فهمیدن موضوع یا اطلاعاتی در مورد کالا های قابل فروش در سایت را گویند. از معروف ترین این سایتها ویکی پدیا میباشد اما سایت های تخصصی تر و بهتری مانند گنجور، انسانی ir، نورمگزو..... وجود دارد.

 وبسایتهای اشتراک گذاری عکس

در این سایت ها به کاربران قابلیت آپلود عکسهایشان را میدهند و طراحان این سایت با بالا رفتن کاربران و آپلود های عکس از طریق تبلیغات درآمد زایی میکنند.

 بروشورها و کاتالوگهای آنلاین تجاری

گذشته به جای سایت با چاپ بروشور یا در رادیو و تلویزیون این تبلیغات انجام میشد اما با گذر زمان و پیشرفت اینترنت و همه گیری آن از آنجا که فضای مجازی کاربران فعال زیادی دارد تبلیغ در این فضا بازده ی بالایی دارد.

 

وبسایتهای شبکه های اجتماعی

این نوع سایت ها  برای تعامل اجتماعی انسانها با یکدیگر به  وجود آمده است.

مانند: فیسبوک و اینستاگرام

وبسایتهای تجاری

سایتهایی مانند دیجی کالا و آمازون از بزرگان این حرفه هستند، اما کسانی که فروشگاه دارند میتوانند علاوه بر فروش در بازار سنتیشان با طراحی سایت برای فروشگاهشان اجناس خود را داخل سایت گذاشته و با خرید اینترنتی درآمد خود را به طور ویژه ای بالا ببرند.