دامنه اینترنتی (Internet domain) نام دامنه در شبکه اینترنت است که وبسایت از طریق آن قابل دسترسی خواهد بود. دامنه اینترنتی با هدف شناسایی یک رشته در شبکه و امکان آدرس‌ دهی به آن، مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر آدرس اینترنتی از دو بخش دامنه و پسوند تشکیل شده ‌است، که برای مثال در آدرس اینترنتی example.ir، دامنه، واژهٔ example و پسوند دامنه نیز ir. می‌باشد. (ir. دامنه جمهوری اسلامی ایران است)

دامنه


انواع دامنه

آخرین جزء از سمت چپ یا اولین جزء از سمت راست در یک آدرس اینترنتی، دامنه سطح بالا، یا به اختصار TLD نام دارد. برای مثال، در وبسایت example.com دامنه سطح بالا com. است. دامنه سطح بالا نیز خود به دو نوع تقسیم می‌شود، که نوع اول دامنه ‌های سطح بالای عمومی مانند net. یا com. است که همه ی افراد می‌توانند از آن ‌ها استفاده کنند و نوع دوم دامنه ‌های سطح بالای کد کشوری است که تنها برای شهروندان همان کشور ثبت خواهد شد و برای نمونه می‌توان از ir. در ایران نام برد.

آیکان

آیکان که مختصر شده ی «شرکت اینترنتی نام‌ ها و اعداد واگذارشده» است، یک سازمان بین‌المللی غیر انتفاعی مستقر در کالیفرنیا است که مدیریت نام‌ های دامنه ی عمومی و کشوری را بر عهده دارد. ثبت نام ‌های دامنه در دامنه ‌های سطح بالای عمومی مانند com. در نمایندگی ‌های آیکان در کشور های مختلف انجام می‌شود. مرجع ثبت نام ‌های دامنه در ایران، ایرنیک می‌ باشد که تحت نظارت سازمان جهانی آیکان قرار دارد.


شرایط ثبت‌نام دامنه

مطابق سایت ایرنیک، شرایط ثبت نام دامنه در ایران عبارت است از:
1. حداقل طول دامنه ۳ حرف و حداکثر ۶۳ حرف است.
2. تنها حروف انگلیسی و ارقام و نشانه‌ های نیم‌خط (-) و نقطه (.) مجاز است.
3. به‌منظور ثبت نام ‌های دامنه با مفهوم مذهبی خاص، مجوز کتبی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد نیاز است.
4. ثبت نام ‌های دامنه ی تداعی‌کننده ی فعالیت ‌های غیرقانونی و خلاف قانون ممنوع است.
5. ثبت نام دامنه با نام ایران، استان ‌ها، شهر ها و کد آن‌ ها ممنوع است.
6. ثبت نام دامنه با اسامی ملّی مانند نام مشاهیر، اماکن عمومی و وقایع ملّی تنها با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجاز است.

دلیل خرید دامنه

اولین قدم برای ورود در فضای مجازی، ثبت دامنه یا به عبارتی ثبت دامین مناسب است، که هر چه دقیق ‌تر این عبارت انتخاب شود، قطعاً در برند شدن شما مؤثر خواهد بود. دامین ‌ها انواع مختلفی دارند که برای هر کشور یا هر نوع کسب و کار با پسوند های متفاوتی به ‌کار می‌رود.

تاریخچه

در تاریخ ۱۵ مارس ۱۹۸۵ اولین نام دامنه ی تجاری دات کام (COM.) به نام سیمبولیکس توسط یک شرکت خدمات سیستم ‌های رایانه‌ ای با همین نام (سیمبولیکس) در کمبریج ماساچوست ثبت شد.

تا سال ۱۹۹۲ کمتر از ۱۵ هزار دامنه ی مختلف، با پسوند دات کام ثبت شده بود. در ماه دسامبر ۲۰۰۹ در حدود ۱۹۲ میلیون نام دامنه وجود داشت، که بخش بزرگی از آن‌ ها با پسوند دات کام بودند. این تعداد در ۱۵ مارس ۲۰۱۰ به حدود ۸۴ میلیون دامنه رسید، که بیش از ۱۲ میلیون وب ‌سایت در حوزه ‌های تجارت آنلاین و تجارت الکترونیک، همچنین شمار ۴٫۳ میلیون وب‌سایت تفریحی، ۳٫۱ میلیون وب‌ سایت مرتبط با امور مالی و ۱٫۸ میلیون وب‌ سایت ورزشی را شامل می‌شد.


امروزه به ‌طور میانگین ماهانه حدود ۶۶۸ هزار دامنه دات کام جدید ثبت می‌شود. در سال ۲۰۱۷ تخمین زده شد که بیش از ۳۳۰ میلیون دامنه ی فعال در اینترنت وجود دارد.
دامنه ‌های اینترنتی در ایران
بر اساس آخرین آمار منتشر شده تا آبان ‌ماه ۱۳۹۳ بیش از ۵۶۶ هزار دامنه ی ir. توسط کاربران ایرانی به ثبت رسیده ‌است و سالانه نیز در حدود ۴۵ درصد، به این تعداد افزوده می‌شود.