ای نماد 

(ای نماد) نماد اعتماد الکترونیکی نشانه ‌ای است که از طرف مرکزی با نام توسعه تجارت الکترونیکی که وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران است، به عنوان تاییدیه به فروشگاه‌ های اینترنتی داده می‌شود. نشانه‌ ای نمادین است که منحصرا توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صادر شده و به کسب و کار های مجازی (کسب و کار اینترنتی و موبایل) مجاز با هدف ساماندهی، احراز هویت و صلاحیت آن ‌ها اعطا می‌گردد؛ این نماد پس از بررسی وبگاه (وب‌سایت) و احراز هویت و صلاحیت مالک (حقیقی یا حقوقی) آن برای مدت دو سال صادر می‌گردد. طبق مصوبه 288 کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات که در تاریخ 5/12/1397 به تصویب رسیده است مدت اعتبار نماد به دو سال افزایش یافته و هزینه 175هزار تومان دریافت می شود. مرکز توسعه تجارت الکترونیک این مصوبه را اجرایی کرده است.

ای نماد

انواع حالت‌ های ای نماد

نماد دائم یک ستاره: پس از اعطای نماد موقت فرایند بررسی فروشگاه جهت دریافت نماد دائم آغاز می‌شود. اعطای نماد دائم، مستلزم احراز مجموعه ‌ای از معیار هاست.
نماد دائم دو ستاره: فرایند اعطای نماد دائم دو ستاره از لحاظ معیار های ارزیابی کاملا مطابق با نماد اعتماد تک ستاره است. تنها تفاوت الزام فروشگاه برای نصب گواهی امنیت SSL در وب سایت فروشگاه است. مرکز توسعه تجارت الکترونیک برای آگاهی متقاضیان دریافت نماد، شاخص‌های ارزیابی تهیه کرده‌است که این شاخص‌ ها معیار تعیین شرایط احراز در هر کدام از انواع نماد توضیح داده شده در بالاست.

قوانین و آئین‌ نامه‌ها

گاهی از حقوق مصرف‌کننده حق تمامی شهروندان است. با مطالعه و آگاهی از قوانین، در خریدها می‌توانیم موارد قانونی را از فروشندگان مطالبه نماییم.


هدف از اعطای نماد اعتماد الکترونیکی

هدف از تدوین این سند تشریح جزئیات کلیه فرایند های مربوط به ارزیابی کسب و کار های اینترنتی، شاخص‌های ارزیابی و اعطای نماد اعتماد الکترونیک بر اساس شاخص ‌های مذکور، به علاوه نحوه نظارت بر عملکرد و فعالیت‌ های کسب و کار های اینترنتی و رسیدگی به تخلفات آن ‌ها و نیز شکایات مصرف‌ کنندگان می‌باشد. الزامات عرضه کالاهای فرهنگی در اینترنت وفق اعلام مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه ‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد و اسلامی، شرایط عرضه کالا های فرهنگی در اینترنت شامل:


• انواع کتب
• مجموعه‌ های صوتی (آلبوم ‌های موسیقی و…)
• مجموعه ‌های تصویری
• بسته‌ های نرم ا‍فزاری
به شرح زیر می‌باشد:
1. عرضه کلیه اقلام فرهنگی فاقد مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ممنوع است.
2. عرضه آن دسته از اقلام فرهنگی که حق مالکیت معنوی آن ‌ها رعایت نشده‌است، ممنوع است.
3. عرضه هرگونه فایل قابل دانلود دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط کسب و کار های اینترنتی، مستلزم اخذ مجوز توسط کسب و کار های مزبور از موسسه فرهنگی دیجیتال می‌باشد.
. عرضه محصولات فیزیکی توسط کسب و کار های اینترنتی دارای مجوز از موسسه فرهنگی دیجیتال، نیازمند اخذ مجوز دیگری نیست.


نکات دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

• امکان کلیک بر روی نماد اعتماد الکترونیک وجود داشته باشد.

• با عرض تاسف بعضی از طراحی سایت ‌ها صرفا از علامت نماد اعتماد الکترونیک بهره می‌برند و این نماد حالتی تزیینی و فریب کارانه برای آن ‌ها دارد (که بنا به ضوابط در صورتی که این نحوه گذاشتن نماد در سایتی دیده شود مورد پیگرد قانونی خواهد بود دقت کنید که این وقتی بر روی این نماد قرار می‌گیرید قابلیت کلیک شدن را داشته باشد و بعد از کلیک بر روی آن بایست بتوانید داخل سایت مرکز توسعه تجارت الکترونیک بشوید که با آدرس اینترنتی http: //www. enamad. ir شناخته می‌شود و می‌توانید در این سایت سایت ‌های با مجوز رسمی این مرکز را ببینید.

• همواره پیش از پرداخت نشانی اینترنتی بالای صفحه سایت را بررسی نمایید. این آدرس اینترنتی بایست به بانک مربوط تعلق داشته باشد و به صورت دقیق همان نشانی اینترنتی بانک در آنجا نوشته شده باشد.

• در صفحه پرداخت که برایتان گشوده می‌شود قبل از هر کاری و پیش از داخل شدن داده ‌ها کد کپچا را رفرش و لود دوباره نمایید. (کدی که به منظور معلوم شدن هویت شما بوده و از ورود ربات‌ ها جلوگیری می‌کند و بایست مطابق با آنچه در کادر آمده نوشته شود) غالبا در صفحه‌ های تقلبی این کد ها قابلیت رفرش را ندارند.

شرایط دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

برای آن که وبسایت ‌ها این نماد (e نماد) را دریافت کنند باید دارای شرایطی باشند. از جمله این شرایط این است که تنها شرکت و وبسایت هایی که در طراحی سایت خود دارای خدمات خرید و فروش هستند به آن ‌ها این نماد تعلق می‌گیرد و باید تمام مراحل سفارش و پرداخت وجه به صورت آنلاین و از طریق سایت باشد.

اگر سایت شما دارای خدمات فروش کالا نیست و صرفا در آن کسب و کار خود را تبلیغ می‌کنید نیاز به دریافت این نماد نمی‌باشد. همچنین شرکت‌ های دارای اعتبار قانونی و به ثبت رسیده می‌توانند ای‌نماد را دریافت کنند. برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی باید مدارک دامنه وبسایت باشد، پس باید دامنه وب سایت در اختیار شرکت یا مالک آن باشد. برای انجام مراحل دریافت ای نماد توسط نماینده حقوقی شرکت، باید مدارک حقوقی وکالت نماینده از شرکت موجود باشد. همچنین برای دریافت ای نماد دوستاره، همان‌طور که در بالا گفته شد مدارک دریافت گواهینامه SSL مورد نیاز است.

بنابراین در طراحی سایت فروشگاه اینترنتی برای دریافت ای‌نماد باید تمامی ضوابط و قوانین و نیز شرایط امنیتی را رعایت کرده که بدین منظور می‌توانیم طراحی سایت خود را به شرکت‌ های معتبر واگذار کنید. شرایط تمدید مدت اعتبار نماد اعتماد الکترونیکی مدت زمان اعتبار نماد اعتماد یک ساله بوده و در پایان این مدت در صورت احراز مجدد صلاحیت متقاضی اعتبار آن تمدید می‌گردد. متقاضی می‌ب‍اید در فاصله زمانی ۳‍ هفته مانده به انقضای اعتبار نماد اعتماد، نسبت به ارائه درخواست تمدید نماد کسب و کار خود اقدام نماید. طبق مصوبه 288 کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات که در تاریخ 5/12/1397 به تصویب رسیده است مدت اعتبار نماد به دو سال افزایش یافته و هزینه 175هزار تومان دریافت می شود. مرکز توسعه تجارت الکترونیک این مصوبه را اجرایی کرده است.