معرفی و راهنمای استفاده از سرویس Google Ads

بخش تبلیغات گوگل و یا همان Google Ads یکی از بهترین گزینه ها در زمینه ی تبلیغات آنلاین محسوب می شود. روزانه بیش از 3.5 میلیارد جست و جو در گوگل صورت می گیرد. به همین دلیل Google Ads روشی بسیار خوب برای قرار دادن وب سایت شما در مقابل دیدگان مشتری می باشد. شروع کار با Google Ads ممکن است در ابتدا کمی گیج کننده به نظر برسد اما در واقع ایجاد یک به اصطلاح پویش یا campaign تبلیغاتی گوگل فرآیندی ساده و مشخص است.

گوگل ادز

Google Ads یک سیستم "پرداخت به ازای هر کلیک" یا Pay-per-click (به اختصار PPC) می باشد که به برند شما این قابلیت را می دهد که در صفحه ی نتایج جست و جوی مربوط به محصولات یا خدمات شما نمایش پیدا کند.
در ادامه به نحوه ی استفاده از این سرویس گوگل و فواید آن می پردازیم. اما در ابتدا توضیحاتی در مورد خود سرویس ارائه می کنیم.

Google Ads یا Google AdWords ؟

شاید در بین جست و جو های خود در مورد بحث تبلیغات گوگل با هر دوی این عبارات برخورد کرده باشید و برای شما سؤال پیش آمده باشد که این دو چه تفاوتی با یک دیگر دارند. در این مورد باید گفت که در تابستان 2018 گوگل تصمیم به تغییر نام پلتفرم AdWords خود به Ads گرفت. دلیل این تصمیم تأکید گوگل بر تفهیم قابلیت های مختلف این پلتفرم به کاربران بود. قابلیت هایی که گوگل معتقد است فراتر از تبلیغات متنی در بالای صفحات جست و جوی گوگل می باشد. در نتیجه باید گفت که دو اصطلاح Google Ads و Google AdWords در واقع به یک سرویس اشاره دارند.

شروع کار با AdWords

در این بخش در 7 مرحله گام های ابتدایی شروع کار با سرویس AdWords را بررسی می کنیم.

1 - وارد وب سایت Google Ads شوید: با رفتن به آدرس https://ads.google.com وارد سایت Google Ads می شویم. در صفحه ی ورودی گزینه ی شروع یا “Get Started Now” را مشاهده می کنید. با کلیک برروی دکمه و ثبت نام در حساب کاربری Google Ads اجازه خواهید یافت تا با کلیک برروی گزینه ی Create your first campaign اولین پویش یا کمپین خود را ایجاد کنید.

2 - انتخاب نام و نوع کمپین: گزینه های مختلفی برای انتخاب نوع کمپین در برابر شما قرار می گیرد. توصیه می شود که در مورد انواع مختلف کمپین ها تحقیق نمایید. اما در مواردی که تنها قصد شروع به کار دارید بهترین گزینه Search Network Only خواهد بود. کمپین خود را نام گذاری کنید، بهتر است نامی در راستای محصول یا خدمات خود انتخاب نمایید.

3 - انتخاب موقعیت مکانی تبلیغ: در این بخش انتخاب های زیادی پیش روی شما قرار دارد. می تواند یک ناحیه ی بزرگ یا کوچک را هدف قرار دهید، برای مثال تمامی نقاط یک کشور و یا تنها یک شهر. برای انتخاب دقیق نقاط، می توانید از طول و عرض جغرافیایی استفاده نمایید. بهتر است از موقعیت مکانی مشتریان ایده آل خود با خبر باشید. اگر کسب و کار شما یک کسب و کار محلی باشد، مطمئناً شما به دنبال مشتریان موجود در نواحی اطراف خود خواهید بود، ولی اگر دارای یک کسب و کار بین المللی هستید می توانید کمپین های مختلف برای کشور های مختلف ایجاد کنید.

4 - بودجه ی روزانه ی خود را مشخص کنید: تا زمانی که تبدیل به یک کاربر Google Ads خبره نشده اید، بهتر است که بودجه ی روزانه را در حد پایینی نگاه دارید. بدین شکل می توانید با گام های کوتاه کار خود را شروع کرده و با تشخیص کمپین های پرطرفدارتر خود، مسیر مدیریت سرمایه خود را مشخص کنید.
در این بخش گزینه های زیر برای نحوه ی پرداخت روبروی شما قرار می گیرد:
پرداخت دستی یا Manual Payment: در این حالت پیش از آنکه تبلیغ شما نمایش داده شود مبلغ را پرداخت می کنید.
پرداخت خودکار یا Automatic Payment: با متصل کردن حساب بانکی یا کارت اعتباری خود به حساب کاربری ، برداشت به صورت خودکار صورت خواهد گرفت. صورتحساب ماهیانه یا Monthly Invoicing: گوگل این امکان را برای برخی سرمایه گذاران تأیید شده فراهم می نماید.

5 - افزودن کلید واژه ها: این بخش را می توان جزو مهم ترین گام های فرآیند محسوب نمود، چرا که به خصوص برای افرادی که برای اولین بار در این سرویس سرمایه گذاری می کنند، انتخاب کلید واژه می تواند امری دشوار باشد.

شاید در ابتدا بیاندیشید هرچه تعداد کلید واژه های بیشتری انتخاب نمایید شرایط بهتری خواهید داشت، اما در واقع این انتخابی است که به سود گوگل خواهد بود، چرا که شما هزینه ی بیشتری پرداخت خواهید نمود.بنابراین بهتر است که با انجام تحقیقات در زمینه ی کلید واژه ، کلید واژه های هدف خود را بیابید. این کلید واژه ها کلماتی هستند که بدون شک فرد جست و جو کننده ی آن ها، به دنبال خدمات و محصولات مربوط به شرکت شما باشد. بنابراین از افزودن کلید واژه هایی که در ارتباط کامل آن ها با کسب و کارتان مطمئن نیستید بپرهیزید.

6 - ساخت آگهی: این بخش به نوعی بخش سرگرم کننده ی کار خواهد بود. شما در ابتدا دو سرتیتر انتخاب خواهید نمود که بهتر است با توجه به ماهیت کلید واژه ای تبلیغات گوگل ، از کلید واژه های خود در متن این تیتر ها استفاده نمایید.

سپس در ادامه به بخش توصیف یا Description آگهی می رسیم که بهتر است در آن نقاط قوت پیشنهاد خود به مشتری را بیان کرده و در انتها کاربر را به انجام عملیات تشویق کنید. در آخر توصیه می شود که مشتریان به یک Landing Page فرستاده شوند که به طور بخصوص برای آگهی شما تهیه شده است. با انجام این عمل می توانید اطمینان پیدا کنید که اطلاعات نمایش داده شده در آگهی عیناً در صفحه ی Landing بازتاب داده می شود و به این طریق نرخ تبدیل خود را افزایش دهید.

7 - ایجاد ناظر نرخ تبدیل یا Conversion Tracking: در این بخش گوگل با ارائه دادن گزینه های مختلف نظیر اطلاعات آماری تماس های گرفته شده از طریق شماره ی نمایش داده شده در آگهی و سفارش های صورت گرفته از طریق سبد خرید شما، اطلاعات لازم را برای نظارت بر مقدار نرخ تبدیل کسب و کار ، در اختیار شما قرار می دهد. بهتر است تمامی گزینه های مربوط به کسب و کار خود را مورد استفاده قرار دهید، در غیر این صورت از میزان تأثیرگذاری آگهی اطلاعی نخواهید داشت.