کلیدواژه چیست و چگونه باید در مورد آن تحقیق نمود؟

تحقیق در مورد کلیدواژه، از موارد حیاتی در زمینه ی سئو و بهینه سازی محتوا محسوب می شود. از آن جا که در سال های اخیر، تغییرات متعددی در رفتار موتور های جستو جو و البته کاربران آن ها به وجود آمده است، شاید انتخاب کلیدواژه های مناسب برای موتور جست و جوی گوگل امری دشوار به نظر برسد. اگر درصدد هستید که با استفاده از وب سایت خود و همچنین فعالیت های بازاریابی محتوا به نتایج ایده آل برسید، باید درک صحیحی از کلیدواژه ها و نحوه ی استفاده از آن ها در محیط کنونی وب ، داشته باشید. بنابراین در این مقاله سعی می کنیم علاوه بر بررسی مفهوم کلیدواژه ها، روش هایی مناسب برای انتخاب آن ها معرفی کنیم.

کلیدواژه ها

کلیدواژه چیست ؟

ماهیت کلیدواژه ها را می توان به دو شکل مورد تفکر قرار داد : کلمات و عباراتی که آنچه را که کاربران در مورد آن جست و جو کرده اند، مشخص می کند. کلمات و عباراتی که آنچه را شما در مورد آن نوشته اید ، توصیف می کند. در یک جهان ایده آل این دو تعریف یکسان بوده و فاصله ای میان کاربر و محتوای شما وجود نداشته و به کاربر کمک می کند که محتوای مورد نظر را بیابد. ولی به طوری واضح ، این فاصله ی معنایی و لغوی وجود دارد. بنابراین ما با استفاده از تحقیقات کلیدواژه ای، عباراتی که کاربران در موتورهای جست و جو وارد می کنند را یافته و از آن ها برای صفحات وب، تولید محتوا و بازاریابی استفاده می کنیم.

چرا باید در مورد کلیدواژه ها تحقیق کنیم؟

همان گونه که قبل تر گفتیم کلیدواژه ها بخشی حیاتی از عملیات سئو و رتبه بندی سئو محسوب می شوند که گوگل با استفاده از آن ها تصمیم می گیرد رتبه ی محتوای شما در نتایج جست و جو چگونه خواهد بود. اگر آن ها را به درستی انتخاب کنید گوگل خواهد دانست که محتوای شما در چه مورد است و در نتیجه می تواند محتوای شما را به موقع در پاسخ به یک جست و جو نمایش دهد.کلیدواژه ها به شما کمک می کنند که ذهنیت کاربر را درک نموده و از مباحث مناسب در استراتژی محتوا گذاری خود استفاده کنید.

هنگامی که شما از آنچه مخاطبان مورد هدف شما به دنبال آن هستند آگاه باشید، می توانید محتوای خود را به گونه ای بهینه سازی کنید که پاسخ گوی نیازهای آنان باشد. تحقیقات در مورد ی کلیدواژه نه تنها به امر تولید محتوا کمک می کند بلکه در زمینه های تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (pay-per-click advertising) و نیز جست و جوی رقابتی نیز تأثیرگذار خواهد بود.

درک انواع کلیدواژه ها

پیش از آن که دست به تحقیقات در مورد کلیدواژه های مناسب بزنیم، بهتر است انواع کلیدواژه ها را شناسایی کنیم. یک روش برای توصیف انواع کلیدواژه ها دسته بندی رأس - بدنه – دنباله ( یا head - body – long tail ) می باشد.

کلیدواژه های دسته ی "رأس" عموماً 1 یا 2 کلمه بوده و حجم جست و جوی بسیار بالایی دارند.
کلیدواژه های "بدنه" عموماً از 2 یا 3 عبارت تشکیل شده و حجم جست و جوی آن ها نه بسیار بالا بوده و نه بسیار پایین. کلیدواژه های "دنباله" از بیش از سه کلمه ی زنجیر شده به یکدیگر تشکیل شده است که دارای حجم جست و جوی پایین هستند. این دسته قسمت اعظم ترافیک وب را تشکیل می دهد.

در اینجا ، مهم ترین عامل درجه ی اختصاصی بودن عبارت است. هرچه یک عبارت طولانی تر باشد، اختصاصی تر و ویژه تر بوده و بازه ی کمتری از محتوای موجود در وب را در بر می گیرد، در نتیجه هنگامی که کاربر آن عبارت را جست و جو می کند، تعداد نتایج جست و جو پایین تر خواهد بود.

جست و جو کننده ها به دنبال چه هستند؟

باید توجه نمود که تنها دانستن اینکه کلیدواژه ها چگونه دسته بندی می شوند و اینکه کلیدواژه ی مورد نظر ما در کدام دسته قرار می گیرد کافی نیست. به منظور دریافت بیشترین بهره از بخش های بازاریابی ، تولید محتوا و سئو، باید انگیزه ی جست و جو کننده از بکارگیری کلیدواژه های مورد نظر را نیز بدانیم. هنگامی که نیت فرد از جست و را درک کرده باشیم، به نوعی قادر به خواندن ذهن کاربر بوده و می توانیم به طور دقیق تری آنچه را که کاربر به دنبال آن است به وی ارائه دهیم.

منبع