ادامه سوال جست و جو کننده ها به دنبال چه هستند؟

در بحث انگیزه ی جست و جو نیز دسته بندی هایی وجود دارد، مثلاً وب سایت Practical Ecommerce چهار دسته بندی کلی را عنوان کرده است: مسیریابی ، که در آن کاربر به قصد یافتن یک وب سایت به خصوص جست و جو انجام داده است. اطلاعاتی، که در آن کاربر به قصد یافتن پاسخ یک سوال دست به جست و جو زده است. تحقیقاتی، که در آن کاربر به دنبال اطلاعاتی می گردد که ممکن است در نهایت به یک تراکنش منجر گردد. تراکنشی، در اینجا کاربر آماده ی خرید است.

کلیدواژه ها

گوگل نیز در دستورالعمل های ارزیابی کیفیت جست و جوی خود که در سال 2017 منتشر نمود، 4 دسته مختلف از جستارها را معرفی کرده است: دانستن یا Know . این دسته که شامل دانستن ساده (know simple) نیز می باشد،به قصد یافتن اطلاعات انجام می گیرد.

در حالی که دانستن ساده به معنای یافتن یک جواب خاص برای یک سوال می باشد. انجام دادن یا Do (شامل عملیات دستگاه) . این دسته جستار ها عموما مربوط به انجام یک عملیات و یا دستیابی به یک هدف می باشند. برای مثال در صورتی که نام یک بازی را جست و جو کنید، احتمال این می رود که شما قصد دارید آن را برروی دستگاه خود نصب کنید. وبسایت. این جستار به قصد یافتن یک آدرس و مراجعه کردن به وب سایت صورت می گیرد. مراجعه ی شخصی یا Visit-in-Person. در این مورد فرد به قصد انجام یک عملیات فیزیکی بر پایه ی جست و جوی خود، جستار را وارد می کند. برای مثال یافتن یک رستوران ایتالیایی در نزدیکی محل اقامت.

انجام تحقیقات کلیدواژه

دیدیم که کلیدواژه ها می توانند تأثیر بسزایی در راهنمایی کردن کاربران به سوی وب سایت شما داشته باشند. حال سوال اصلی اینجاست: چگونه لیستی از کلیدواژه ها و عبارات برای استفاده در سایت خود تهیه کنیم؟ قدم اول بسیار ساده است : تفکر و هم اندیشی. اگر به خوبی به جایگاه خود واقف باشید، خواهید دانست که کاربر در چه مقطعی از مراوده با وب سایت به چه اطلاعاتی نیاز دارد.

اگر هنوز هم مطمئن نیستید، خود را به جای کاربر تصور کنید و به این فکر کنید که خودتان چه کلماتی را جست و جو می کردید. در ادامه سعی کنید به کلمات هسته ای بیاندیشید، کلماتی که شامل دنباله نبوده و هسته ی اصلی اطلاعات مورد جست و جو را در بر می گیرند.

برای مثال "مسابقه ی فوتبال" یک عبارت هسته ای محسوب می شود، در حالی که "مسابقه ی فوتبال برگزار شده در روز شنبه" یک عبارت دنباله دار است. گام بعدی در تحقیقات کلیدواژه استفاده از ابزارهای مخصوص تحقیقات در این زمینه می باشد. ابزارهای متعددی در طول سال های اخیر توسط شرکت های مختلف معرفی شده است که هر یک می توانند با توجه به نیاز های وب سایت، برای شما مفید باشند. از جمله این ابزارهای می توان به Ahref و Google Adwords keyword planner اشاره کرد.

5 روش پیشنهادی برای انتخاب کلیدواژه ی مناسب

1. همچون مشتری بیاندیشید. مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید و خود را جای آن ها در نظر بگیرید.با خود بیاندیشید " اگر من به دنبال یکی از این محصولات یا خدمات بودم چه کلماتی را در جست وجوی گوگل وارد می کردم؟"


2. رقبا را مورد بررسی قرار دهید. لیستی از رقبای اصلی خود تهیه کنید و وب سایت آنان را مورد بررسی قرار دهید. توجه کنید که آن ها از چه کلیدواژه هایی بهره برده اند.


3. از کلیدواژه های "دنباله" برای اختصاصی کردن محصولات یا خدمات خود استفاده کنید. گرچه به طور کلی کلیدواژه های دنباله دارای حجم جست و جوی کمتری هستند، اما عموماً شامل ترافیکی هستند که به محتوای خاص تری مربوط می شود.در مورد این دسته از جست و جو باید توجه داشته باشید که به دلیل وجود سطح رقابتی پایین تر، به سادگی می توانید رتبه بندی بالایی در این موارد به دست آورید.


4. از ابزارهای تحقیقات کلیدواژه بهره بگیرید. اگر از Google Ads استفاده می کنید، می توانید از ابزار کلیدواژه ی گوگل به منظور تحقیق در مورد کلیدواژه های هدف خود استفاده کنید. ابزارهای دیگر نظیر SEMRUSH یا Raventools نیز می توانند در امر جمع آوری اطلاعات در زمینه ی حجم کلیدواژه ها و کلیدواژه های trend شده، رقابت موجود برای کلیدواژه ها و نیز کلیدواژه های مشابه، به شما کمک کنند.


5. نتایج را ارزیابی کنید.
پس از انتخاب کلیدواژه ها فراموش نکنید که آن ها را مورد نظارت قرار داده و نتایج را ارزیابی کنید. فراموش نکنید که در هر قسمت از وب سایت و یا صفحه ی رسانه ی اجتماعی خود که امکان آن وجود دارد، از کلیدواژه های خود استفاده کنید. کلیدواژه ها را باید در بلاگ ها، پست های شبکه ی اجتماعی، متا تگ ها و محتوای کلی وب سایت گنجانید

منبع