با گسترده شدن فضای اینترنتی بر کل دنیا و کشور، نوع اخاذی ها و باج گرفتن ها متفاوت شد. لذا امروزه طرح های مختلفی برای کلاه برداری موجود است که یکی از آن ها فیشینگ می باشد. فیشینگ به کلاهبرداری های اینترنتی گفته می شود که می توانند اطلاعات اینترنتی و اطلاعات حساب‌ های بانکی شما را بدزدند. در واقع این راه، راه اخاذی برای دزدان اینترنتی است که از شرایط فضای اینترنتی سود می‌ برند. نقش های مختلفی برای فیشینگ موجود است. بعضی از افراد که فیشینگ را انجام می دهند، در قالب افرادی با شخصیت ظاهر می ‌شوند و پول شما را از طرق مختلف می دزدند. کلاهبرداری بخش های متفاوتی دارد، که ما در این مطلب قصد داریم فیشینگ و کارهای متفاوتی که در این امر صورت می‌ گیرد را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه چگونگی فیشینگ، راه های مقابله با آن و روش‌ هایی که برای این کار صورت می‌ گیرد را عنوان خواهیم کرد. چنانچه قصد دارید تا از کلاهبرداری اینترنتی در امان باشید، متن ما را تا پایان همراهی نمایید.

فیشینگ

فیشینگ چیست

شاید برای بسیاری از افراد کلمه فیشینگ یک واژه نا متعارف و غیر مشخص باشد. در واقع فیشینگ یک روش مخرب است که برای دسترسی به اطلاعات و سوابق بانکی افراد صورت می‌ گیرد. این کار توسط هکرها صورت می‌ گیرد. آن ها دزدهای با سواد می باشند. با توجه به این که فضای اینترنتی در جامعه بسیار گسترش پیدا کرده است، امروزه بسیاری از افراد از طریق هک حساب های بانکی، پول های شما را به تاراج می ‌برند. این هکرها بسیار زرنگ می باشند. آن ها می دانند که چگونه حساب شما را خالی کرده و دستبرد بزنند. لذا این هکرها زمانی که حساب شما را خالی می کنند، برای اینکه ردپایی از خود به جای نگذارند، پول دزدیده شده را در یک حساب دیگر ذخیره کرده و سپس آن را از آن حساب برمیدارند. در واقع علاوه بر اینکه فیشینگ را انجام داده‌ اند، پولشویی را نیز مورد استفاده قرار داده اند. حمله های فیشینگی می ‌تواند با درایت افراد کاهش پیدا کرده و به بهترین شکل ممکن نسبت به جلوگیری از آن ها اقدام نمود. در ادامه راه های فیشینگ و راه های جلوگیری از آن را بیشتر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

فیشینگ از چه طریق صورت می گیرد

یکی از راه هایی که می توان با آن اطلاعات حساب بانکی افراد را دزدید، استفاده از ایمیل های فریبنده می باشد. این ایمیل ها به این صورت می باشند که هکر یک ایمیل برای یک خرید کالای ارزان قیمت و یا هر چیزی به قربانی خود می فرستد؛ حال در اینجا قربانی را مجبور کرده که اطلاعات بانکی خود را وارد کرده و نسبت به ربودن این اطلاعات اقدام می نماید. اما این روش تنها روش انجام فیشینگ نمی ‌باشد. فیشینگ تلفنی یکی دیگر از روش های به سرقت بردن اطلاعات بانکی می باشد. در اینجا از طریق تلفن با شما ارتباط برقرار کرده و خود را به عنوان یک سازمان و یا یک برنامه زنده تلویزیونی معرفی می نمایند. لذا در اینجا از شما می خواهند که یک سری اطلاعات از کارت بانکی خود را به دلیل جایزه ‌ای که از طرف آن ها برنده شده ‌اید در اختیارشان قرار بدهید. زمانی که شما این اطلاعات را در اختیار آن ها قرار می دهید، زمینه به تاراج بردن اموالتان را برای آن ها فراهم کرده اید. اما طراحی صفحه های درگاه پرداخت بانکی، استفاده از اس ام اس های فریب کارانه، استفاده از دستگاه های کارتخوان، استفاده از ربات های تلگرامی و روش‌های مختلفی برای این کار موجود است که شما باید در این زمینه با هوش کافی عمل کرده و به امنیت حساب های خود توجه داشته باشید.

راه های جلوگیری از فیشینگ

اما روش های کاربردی مختلفی در برابر فیشینگ موجود است. شما برای جلوگیری از به دام افتادن می توانید این روش ها را مورد استفاده قرار دهید. از بهترین روش هایی که می توان آن را مورد توجه قرار داد، استفاده از رمز یکبار مصرف است. رمز یکبار مصرف به گونه ای می باشد که طی ۶۰ ثانیه برای شما فعال می شود و شما می توانید خریدهای اینترنتی خود را انجام دهید. در این صورت به دلیل اینکه شما شماره تلفن خود را به بانک داده اید، این رمز تنها برای شما صادر می شود. گفتنی است در زمانی که تماس های مشکوک با شما گرفته می‌ شود و یا پیام های مشکوک برایتان ارسال می گردد باید حواس خود را جمع کرده و اطلاعات بانکی خود را در اختیار هیچ فردی قرار ندهید. سعی کنید زمانی که به یک سایت فروش می‌ روید و قصد خرید کالا را دارید، از اعتبار آن سایت اطلمینان حاصل کنید. لازم به ذکر است که در زمینه فیشینگ اقدامات متفاوتی وجود دارد، که این اقدامات متفاوت می تواند از به تاراج رفتن اموال شما جلوگیری کند.