سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا

یک وب ‌سایت طراحی شده به روش واکنش‌گرا، تصاویر انعطاف‌پذیر و مدیا کوئری‌ های CSS3 سازگار است. مفهوم شبکه‌ های انعطاف‌پذیر این است که در آن برای اندازه عناصر صفحه به جای واحد های مطلق مانند پیکسل یا پوینت از واحد های نسبی مانند درصد استفاده می‌کنیم. اندازه تصاویر انعطاف‌پذیر نیز با واحد های نسبی تعیین می‌گردد تا بیرون از عنصر نمایش‌ دهنده خود نشان داده نشود. مدیا کوئری ‌ها امکان استفاده از CSS های مختلف برای صفحه براساس ویژگی‌ های دستگاه نمایش‌ دهنده (معمولاً براساس عرض مرورگر وب) فراهم می‌کنند. یکی از عوامل مهم در رتبه بندی سایت ها توسط موتور های جستجو همانند گوگل و بینگ واکنش گرا بودن سایت می باشد.

ریسپانسیو


سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا یعنی

یک وب ‌سایت طراحی شده به روش واکنش‌گرا، سایتی است که با ابعاد و رزولوشن دستگاه های گوناگون سازگاری دارد و کاربران به راحتی و بدون توجه به اینکه صفحه نمایش دستگاهشان کوچک باشد مانند گوشی های موبایل یا نمایشگر های متوسط لپ تاپ و تبلت و یا نمایشگر های بزرگتر کامپیوتر های رومیزی و ال سی دی های بزرگ داشته باشند، می توانند سایت را بررسی کنند و دیگر نیازی نیست اندازه صفحه را تغییر دهند که سایت به صورت کامل دیده شود. امروزه سایتی میتواند در فضای وب موفق باشد که بتواند به همه کاربران مراجعه کننده به سایت خدمات مناسب ارائه دهد و نمایش سایت به صورت کامل باشد کاربران از نمایشگر های مختلف در ابعاد بزرگ و کوچک استفاده میکنند.
در حدود 50 درصد از کاربران از موبایل و تبلت برای مشاهده سایت ها استفاده می کنند و در صورتی که قالب سایت شما نمایش درستی در موبایل و تبلت نداشته باشد بسیاری از کاربران را از دست خواهید داد. زیرا این دسته از کاربران پس از ورود به سایت شما در صورتی که نتوانند مطالب سایت شما را به راحتی مطالعه نمایند ممکن است سایت شما را بلافاصله ترک کنند و وارد سایت دیگری شوند که به درستی در دستگاه آنان نمایش داده شود. با توجه به مورد مطرح شده وجود سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا برای سایت ها امروزی امری لازم و ضروری می باشد.