معمولاً وب‌ سایت‌ هایی که بالاترین مکان و بیشترین تکرار در صفحه نتایج جستجو را دارند، بازدید کننده بیشتری از طریق موتور های جستجو به دست می‌آوردند و این بازدیدکنندگان می‌توانند به مشتری تبدیل شوند. سئو ممکن است انواع مختلف جستجو را دربر گیرد، از جمله جستجوی تصویر، جستجو در ویدیو، جستجوی دانشگاهی، جستجو در اخبار و جستجو در نقشه. «سئو» یک سایت شامل فاکتور های زیادی می‌شود که توسط موتور های جستجو بررسی و بازبینی می‌شود.

بهینه سازی موتور جستجو

از دید بازاریابی اینترنتی، «سئو» به چگونگی کار کردن موتور های جستجو و اینکه کاربران چه چیزی جستجو می‌کنند و همینطور کلمات کلیدی تایپ ‌شده و اینکه کدام‌ یک از موتور های جستجو توسط مخاطبان مورد توجه قرار می‌گیرد را مورد بررسی قرار می‌دهد. بهینه ‌سازی وب‌سایت شامل توسعه و ویرایش مطالب موجود در خود سایت و اچ ‌تی‌ ام ‌ال و برنامه ‌نویسی و همچنین ارتباط بین کلمات کلیدی و حذف موانع مربوط به فعالیت‌ های نمایه ‌سازی در موتور جستجو و ترویج یک سایت برای افزایش تعداد لینک دهنده یا لینک ‌های ورودی، و دیگر تاکتیک ‌های جستجوگر ها است. در نتیجه در خلاصه‌ ترین تعریف «سئو» را می‌توان به معنای بهینه ‌سازی سایت برای موتور های جستجو دانست.

تاریخچه سئو

از اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی که نخستین موتور های جستجو اقدام به فهرست کردن وب نخستین کردند، مدیران وب‌ سایت ‌ها و تولیدکنندگان محتوا، شروع به بهینه‌ سازی وب‌سایت‌ ها برای موتور های جستجو نمودند.

ارتباط با گوگل

پیچ و برین، گوگل را در سال ۱۹۹۸ بنیان ‌گذاری کردند. گوگل در میان کاربران فزاینده اینترنت، هواداران ثابت ‌قدمی را به خود جذب کرد که طراحی ساده آن را دوست داشتند.

عوامل خارج از صفحه (مانند رتبه صفحه و تجزیه تحلیل لینک) نیز همانند عوامل داخل صفحه (فراوانی واژه‌ های کلیدی، متاتگ ‌ها، عنوان ‌ها، لینک و ساختار وب‌سایت) مورد توجه قرار گرفتند تا گوگل را قادر به این امر سازند که از نوعی دست‌کاری که در موتور های جستجویی دیده می‌شود که تنها به عوامل داخل صفحه توجه می‌کنند اجتناب نماید.

علی‌رغم اینکه به بازی گرفتن رتبه صفحه سخت‌تر بود، مدیران شبکه سرانجام ابزار ها و طرح ‌های تولید لینک را جهت تحت تأثیر قرار دادن موتور جستجوی اینکتومی توسعه دادند، و این روش‌ها ثابت کردند که به طریقی مشابه می‌توان رتبه صفحه را تحت تأثیر قرار داد.

بسیاری از وب‌سایت‌ها روی تبادل، خریدوفروش لینک در حجم زیاد و وسیع متمرکز هستند. بعضی از این طرح‌ها یا مزارع لینک، موجب ایجاد هزاران وب‌سایت برای فروش هرز نگاری لینک ‌ها می‌شوند گوگل اینستنت. یا جستجوی زمان واقعی، در اواخر سال ۲۰۱۰ در تلاشی به‌منظور به هنگام تر و مرتبط نمودن جستجو ها ارائه شد.

به‌طور تاریخی، مدیران وب‌سایت‌ها، ماه‌ها یا حتی سال ‌ها روی بهینه ‌سازی یک وب‌سایت و ارتقای رتبهٔ جستجوی آن زمان گذاشته‌اند. با گسترش عمومیت وب‌سایت‌ ها و وبلاگ‌ های رسانه ‌های اجتماعی، موتور های جستجوی پیشرفته در الگوریتم ‌های خود تغییراتی ایجاد کردند تا مطالب تازه به ‌سرعت در میان نتایج جستجو رتبه‌ بندی شوند.

در فوریه ۲۰۱۱، از آپدیت پاندا خبر داد که وب‌سایت ‌هایی را که حاوی محتوای تکثیرشده از وب‌سایت ‌ها و منابع دیگر باشند، جریمه می‌کند. به‌طور تاریخی، وب‌سایت ‌ها محتوا را از یکدیگر کپی کرده و از آن در رتبه ‌بندی موتور های جستجو بهره‌مند شده‌اند. بااین‌حال، گوگل یک سیستم جدید پیاده‌ سازی کرد که سایت هایی را که حاوی محتوای منحصر به‌ فرد نیستند، جریمه می‌کند.

در آوریل ۲۰۱۲، گوگل از آپدیت گوگل پنگوئن رونمایی کرد که هدف آن، جریمه کردن وب‌سایت ‌هایی بود که از روش‌ های دست‌کاری جهت بهبود رتبه خود در موتور های جستجو استفاده می‌کردند.

در سپتامبر ۲۰۱۳، کمپانی گوگل از آپدیت الگوریتم مرغ مگس‌خوار رونمایی کرد؛ یک الگوریتم که جهت بهبود پردازش زبان طبیعی گوگل و درک معنایی صفحات وب طراحی شد. در سپتامبر سال ۲۰۱۶، گوگل اعلام کرد که گوگل پنگوئن به الگوریتم اصلی رتبه‌ بندی گوگل ملحق شده ‌است و دیگر آپدیت ‌های آن اعلام نمی‌شود. از سال ۲۰۱۶ به بعد، الگوریتم پنگوئن گوگل دیگر به ‌صورت لحظه‌ ای نتایج جستجو را بررسی خواهد کرد.

انواع بهینه سازی سایت برای موتور جستجو

سئو الزاماً یک روش خاص برای کسب رتبه نیست و انواع مختلفی را دارد. بهینه سازی می تواند در زمینه تصاویر، سئو ویدئو، جستجو در اخبار و یا بهینه سازی نقشه و یا بهینه سازی سایت برای محتوا باشد. گوگل مجموعه ‌ای از همه این فاکتور ها را برای امتیاز دهی و رتبه بالا تر در نظر میگیرد. به همین دلیل لازم است برای بهینه سازی وب سایت خود از همه گزینه ‌ها استفاده کنید. از نظر بازاریابی اینترنتی، “سئو” دو معنا دارد اول اینکه کاربران چه چیزی را جستجو می کنند و دوم اینکه کدام موتور جستجو برای کاربران جذاب‌ تر است.