کارگذاری بورس

افراد زیادی در کشور های مختلف دنیا به دنبال یک فعالیت مناسب با بازدهی بالا جهت سرمایه گذاری هستند. از جمله فرصت های سرمایه گذاری در اقتصاد می توان به بورس اشاره کرد. این فعالیت در کشور ما روز به روز در حال پیشرفت و گسترش می باشد. برای ورود به بورس انجام یک سری اقدامات لازم است.

اولین قدم جهت ورود به این بازار سرمایه جذاب افتتاح یک حساب در کارگزاری بورس می باشد. توجه داشته باشه که کارگزاری های بورس باید مورد تایید سازمان بورس قرار گرفته باشند. امروزه با توجه به وضعیت اقتصادی موجود در کشور و با شیوع ویروس کرونا، سرمایه گذاری ها بیشتر به سمت بازارهای سرمایه نظیر بورس پیش رفته است. از طرفی تعداد کارگزاری های کشور نیز افزایش یافته و رونق گرفته است. با توجه به این امر افرادی که تجربه زیادی ندارند دچار سردرگمی شده و این سوال برای آنها پیش می آید که بهترین کارگزاری بورس جهت اقدام برای افتتاح حساب کدام یک می باشد؟! در ادامه مقاله به طور مفصل به این موضوع خواهیم پرداخت.

کارگذاری بورس

نقش کارگزاری های بورس

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد جهت رسیدن به بازار سرمایه لازم است به یکی از نهاد های معتبر و تایید شده سازمان بورس مراجعه کرده و نسبت به افتتاح حساب در یکی از شعبات کارگزاری اقدام نمایید. لازم است بدانید که کارگزاری ها واسطه و رابط بین بازار سرمایه و سرمایه گذاران هستند و امکانات و شرایط لازم را جهت انجام معاملات فراهم می نمایند. اگر کارگزاری ها وجود نداشتند شما مجبور می شدید شخصا و به طور حضوری در تالار بورس حاضر شوید و تقاضای خود را در میان سایر سرمایه گذاران در تالار بیان کنید.

بنابراین کارگزاران نقش تسهیل کننده معاملات را بر عهده دارند. البته برای ارائه این خدمات از شما کارمزد دریافت می نمایند. دقت کنید نرخ کارمزد معاملات به صورت ثابت شده همواره از طریق یک بخشنامه از سوی سازمان بورس اعلام می شود.

بهترین کارگزاری بورس

دغدغه افرادی که قصد سرمایه گذاری در بازار بورس را دارند این است که چگونه از بین کارگزاری های متعدد بهترین را انتخاب کنند. در این بخش قصد داریم به شفاف سازی این موضوع بپردازیم. همانطور که در بخش قبل در مورد آن توضیح داده شد، کارگزاری ها یکسری وظایف مشخص را بر عهده دارند. در کنار وظایف اصلی عمدتا یکسری خدمات متنوع دیگری نیز به افراد ارائه می دهند. هر یک از خدمات ارائه شده توسط کارگزاری ها می تواند یک فاکتور مثبت برای سرمایه گذاران محسوب شود.

یکی از فاکتور های مهم در انتخاب کارگزاری خوب رتبه کارگزاری است. این رتبه بر اساس معیار هایی مانند مبلغ گردش، کارکنان و مدرک آن ها توسط سازمان بورس برای کارگزاری های فعال در بازار بورس تعیین می شود. رتبه کارگزاری دارای رده الف، ب و ج است. این رتبه ‌بندی به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا با اطمینان خاطر بیشتری نسبت به سرمایه گذاری و انتخاب کارگزاری اقدام نمایند. نکته قابل ذکر تعداد زیاد کارگزاران دارای رتبه الف است که باعث می شود شما با خطای تصمیم گیری روبرو شوید.

از جمله کارگزاری های دارای رتبه الف می توان به پارسیان، آگاه، مفید و بانک های پاسارگاد، ملت، سپه، صادرات، کشاورزی، آینده تجارت، سامان و ملی اشاره کرد. کارگزاری های دارای رتبه بالا نسبت به پاسخگویی و ارائه خدمات مشاوره به سرمایه گذاران نیز امکانات ویژه‌ای در ارائه می دهند. شما در طی سرمایه گذاری فعال در بازار بورس ممکن است بارها دچار مشکل شوید، در این صورت لازم است پاسخگویی مناسبی از سمت کارگزاری دریافت نمایید. همچنین در جهت خرید و فروش سهام ها نیاز به دریافت مشاوره خواهید داشت. در این صورت بهترین کارگزاری ها آماده کمک به سرمایه گذاران در جهت انجام معاملات سود آور هستند و در این راه خدمات متنوعی را برای سرمایه گذاران در نظر دارند.

دسترسی به کارگزاری بورس

همانطور که می‌دانید موقعیت مکانی بورس و تالار بورس در تهران واقع شده است. این در صورتی است که سرمایه گذاران مختلف در تمام سطح کشور پراکنده شده هستند. از این رو کارگزاری های مختلفی در جهت جذب سرمایه گذاران متعدد در شهر های دیگر نسبت به تاسیس شعب اقدام کرده اند.

این امر به ورود سرمایه های سنگین در بازار بورس و بالارفتن رتبه کارگزاری نیز کمک می کند. معمولاً این نوع کارگزاری ها خدمات بهتری را نیز عرضه می کنند. افرادی که در شهرستان ها قصد سرمایه گذاری دارند باید نسبت به محل سکونت خود کارگزاری های موجود را ارزیابی کرده و معیار‌های رتبه‌بندی را در نظر بگیرند، سپس برای انتخاب بهترین کارگزاری بورس اقدام نمایند. در این میان وجود یک کارگزاری در دسترس و نزدیک به شما بهترین و مهمترین معیار انتخاب به شمار می رود.