بررسی تفاوت میان طراحی UI و UX

همه ی ما در گفت و گو های روزانه ی خود با افراد درگیر با عملیات مختلف IT، از طراحی قوی UX یک وب سایت خاص و یا UI ضعیف آن چیز هایی شنیده ایم. آیا آن ها با یک زبان خصوصی صحبت می کنند که شما هیچ گاه قرار نیست از آن سر در بیاورید؟ یا شاید تنها به قصد خودنمایی دست به استفاده از این قبیل اصطلاحات می زنند؟


احتمال این که جواب مورد دوم بله باشد کم نیست، اما قطعا جواب سوال اول خیر است. اگر به دنبال یافتن درکی صحیح از مفاهیم UI و UX هستید، توجه شما را به ادامه ی مطلب جلب می کنیم.

iu-ux


طرح مسئله : تفاوت UI و UX چیست؟

اول از همه باید بدانیم معنی این دو عبارت چیست. در دنیای طراحی اپلیکشن عبارت UX به اختصار به جای User Experience Design یا طراحی تجربه ی کاربری و عبارت UI به جای User Interface Design و یا طراحی رابط کاربری استفاده می شود. هردوی این عناصر در طراحی یک محصول موفق ضروری می باشند، اما با وجود همکاری حرفه ای نزدیک افراد شاغل در این دو زمینه، ماهیت این دو مورد کاملا با یکدیگر متفاوت است. بنابراین، پیش از آن که به تفاوت موجود میان آن ها بپردازیم بهتر است درکی صحیح از معنی هرکدام داشته باشیم.

طراحی UX

طراحی تجربه ی کاربری روشی برای طراحی یک محصول محسوب می شود که در این روش اولویت اول در نظر گرفته شده برای تعیین شیوه ی طراحی، خود انسان است.

دونالد نورمن، دانشمند و متخصص در علوم شناختی، به عنوان فردی که برای اولین بار از اصطلاح تجربه ی کاربری استفاده نمود شناخته می شود.تعریف وی از تجربه ی کاربری بدین گونه بود :"تجربه ی کاربری به تمامی جنبه های فعل و انفعالات میان کاربر نهایی و کمپانی ، خدمات آن و نیز محصولات آن رسیدگی می کند"به نظر می رسد که این تعریف، با وجود روشنی و رسایی کامل، ارتباط چندانی با یک محصول دیجیتال نداشته و همچنان مشخص نیست که مسئولیت یک طراح UX دقیقاً چیست.

اما با وجود این که تجربه ی کاربری در حقیقت یک اصطلاح علمی می باشد، استفاده از آن تقریبا به طور کامل به دنیای دیجیتال محدود شده است.شاید دلیل این امر رشد بی رویه ی صنعت تکنولوژی باشد، که حدودا همزمان با اختراع این اصلاح آغاز شده است. به طور کلی، UX به هرچیزی که قابل تجربه کردن باشد مربوط خواهد شد.

همچون یک وب سایت، یک سوپرمارکت یا یک قهوه جوش. "تجربه ی کاربری" به ارتباطات میان کاربر و یک محصول یا سرویس مربوط می شود. بنابراین طراحی تجربه ی کاربری، تمامی عناصری را در بر خواهد گرفت که این تجربه را شکل می دهد. یک طراح UX به این فکر می کند که این تجربه چه حسی را در کاربر القاء می کند و همچنین اینکه دستیابی کاربر به اهداف مورد نظر، تا چه اندازه ساده میسر می شود. برای مثال: میزان سادگی انجام کامل یک خرید آنلاین برای کاربر کافی بوده است یا خیر؟

طراحی UI

همانطور که اشاره شد، تجربه ی کاربری توده ای از وظایف محسوب می شود که بر روی بهینه سازی و موثر بودن کاربرد یک محصول تمرکز می کند اما رابط کاربری به نوعی مکمل آن بوده و به ظاهر و حس محصول و نیز نحوه ی نمایش و برقراری ارتباط آن مربوط می شود. برخلاف طراحی UX، طراحی UI یک عبارت مختص دنیای دیجیتال است.

رابط کاربری نقطه ی ارتباطی میان کاربر و یک محصول یا دستگاه دیجیتال است، همچون صفحه ی لمسی گوشی موبایل شما. در زمینه طراحی سایت و اپلیکشن، طراحی UI به شکل ظاهری، حس، و برقراری ارتباط محصول رسیدگی می کند.

در واقع طراح رابط کاربری از این امر اطمینان پیدا می کند که محصول تا جای ممکن قابل درک باشد و این به این معناست که تک تک عناصری بصری و تعاملی که کاربر با آن مواجه می شود باید به دقت انتخاب شود. یک طراح UI به آیکون ها و دکمه، تایپوگرافی و رنگ بندی ، فاصله گذاری ها، تصویر سازی ها و طراحی واکنش گرا دقت می کند تا یک رابط جذاب، راهنما و واکنش گرا برای کاربر فراهم سازد.

تفاوت اصلی میان UI و UX

برای مقایسه ی بخش های مختلف یک محصول دیجیتال از یک مثال استفاده می کنیم:
اگر فرض کنیم که یک محصول دیجیتال همانند بدن انسان باشد، استخوان بندی بدن همان کدهایی خواهد بود که ساختار محصول را تشکیل می دهد. اعضای بدن نمایانگرطراحی UX بوده و محصول را نسبت به ورودی کاربر بهینه سازی می کند. بنابراین طراحی UI نیز همچون آرایش بدن، ظاهر و زیبایی آن، احساس و واکنش های آن خواهد بود.

اگر به مثال بیشتری برای درک مفاهیم UX و UI احتیاج دارید، دین میلر طراحی معروف وب سایت مثال جالبی عنوان می کند:"UI همچون زین، رکاب و افسار اسب است اما UX احساسی است که از قابلیت سوار شدن بر اسب به شما القاء می شود"بسیار مهم است که درک کنیم UI و UX در تعامل با یکدیگر هستند و داشتن یکی بدون دیگری عملا ممکن نخواهد بود. بنابراین به طور خلاصه می توان تفاوت میان UI و UX را اینگونه بیان کرد : طراحی UX به احساس القاء شده از تجربه مربوط می شود در حالی که طراحی UI مربوط به ظاهر رابط کاربری و عملکرد آن می باشد.