CMS(سی ام اس) مدیریت محتوا، از آغاز تا پایانه صفحات وب را شامل می شود. افرادی که آشنایی کامل با اینترنت را ندارند می‌توانند سایت خود را مدیریت نمایند، یکی از دلایلی که تاکنون افراد، کمتر به فکر داشتن سایت های اینترنتی می‌افتادند، هزینه بالای طراحی بود، اما اکنون باسیستم مدیریت محتوا این مشکل وجود ندارد. 

سیستم مدیریت محتوا

تعداد ۱۳ میلیون نفر در سال ۱۹۹۵ از اینترنت استفاده می کردند، در سال ۲۰۰۵ این تعداد به یک میلیارد افزایش پیدا کرد و همین دلیل باعث شد شرکت های طراحی سایت اقدام به طراحی و ایجاد نرم افزار هایی، مطابق با نیاز مشتری نمایند. در حال حاضر تعداد استفاده کنندگان ازاینترنت  به حدود 4.3 میلیارد نفر رسیده است.

شرکت ها برای طراحی سایت به روش مدیریت محتوا و سرمایه ‌گذاری روی آن باید دو مطلب را در نظر داشته باشند:

 اول: اندازه بزرگی و کوچکی سازمان را در نظر بگیرد میزان پراکندگی جغرافیایی سازمان در صورتی که سازمان دارای شعب های مختلف در شهر های مختلف باشد را در نظر بگیرید.

 دوم: شرح اطلاعات، فرم ها و مستندات سازمان ها، استفاده از مطالب به صورت متن، عکس ،فیلم و صوت باعث پیچیده تر شدن مدیریت در محتوا خواهد شد.

 فواید سیستم مدیریت محتوا:

 صرف زمان کمتر در تولید و به روز رسانی سایت ها:

طراحی یک سایت اینترنتی ممکن است ماه‌ ها به طول بینجامد اما با استفاده از cms (سی ام اس) این زمان به یک الی دو هفته کاهش می یابد.

 

 اطمینان در پشتیبانی:

 به دلیل اینکه سایت های اختصاصی تنها برای شما طراحی شده، شخص دیگری نمی تواند آن را  پشتیبانی کند، در حالی که شرکت های دارای مدیریت محتوا می توانند تمامی مشتریان خود را پشتیبانی نمایند.

 دارای امنیتی قابل توجه:

با توجه به اینکه شرکت های زیادی از نرم افزار سیستم مدیریت محتوا استفاده می کنند، هک شدن آن باعث هک شدن  تمامی  سایت های آن خواهد شد. به همین دلیل شرکت های طراحی، امنیت بالا را در الویت قرار می دهند، لذا دائما در حال شناخت مشکلات و رفع موارد امنیتی می‌باشند.

فواید استفاده از CMS ها به طور خلاصه:

طراحی وب سایت با فرایندی ساده تر.

 ایجاد تغییرات در زمان کوتاه.

دسترسی راحت تر به بخش های مختلف.

 امنیت بالا.

عدم بکارگیری موارد زائد نگهداری سایت با قیمتی مناسب تر و پایداری بالای وب سایت.

 

موارد قابل ذکر در مورد ‏CMSها:

برخی تصور می‌کنند عامل موفق وب سایت ها استفاده از CMS(سی ام اس) هاست در صورتی که سی ام اس ها،  جهت ساده کار کردن و مدیریت راحت تر محتوا می باشند. موفقیت وب سایت در گرو کیفیت سرویس ها، مطالب بازاریابی و مواردی دیگر می باشد.

برخی دیگر تصور می‌کنند با استفاده از CMS دیگر نیاز به استفاده از فرد متخصص نیست، لازم به ذکر است cms ها با توجه به هدف سازمان و شرکت مربوطه قابلیت سفارشی سازی دارد، این قابلیت توسط طراحان وب سایت قابل اجرا خواهد بودو نیاز به تخصص دارد.

 همچنین جهت ایجاد یک برند سایتی خاص و جذب بازدید کننده، استفاده از افراد متخصص و خبره لازم است.

 در پایان: فواید زیاد در عین سادگی کار با سیستم مدیریت محتوا باعث رشد روز افزون CMS ها شده است. لذا لازم است جهت به روز بودن فعالیت های شما در سایت، مناسب ترین انتخاب را در استفاده از افراد متخصص  داشته باشید.

 در گذشته طراحان سایت از html برای یکپارچه سازی سایت ها استفاده می کردند امروزه در CMS (سی ام اس)ها قابلیت های دیگری نیز به آن اضافه شده است. CMS (سی ام اس) امکان ارائه فرمت هایی از قبیلword,Xml, wap pdf, را دارد، در حالی که در گذشته اکثر سیستم ها امکان ارائه یک نوع فرمت را داشت. Dream weaver و یا Front page. 

 توصیه می شود ابتدا نیاز های شرکت، شناسایی محصولات، نحوه ارزیابی و عرضه آن ها به دقت مشخص شود.

درصورتی که یکی از مشتریان ادعای بازنگری مطلبی در ماه و یا سال های گذشته را داشته باشد، ممکن است این سازمان با مشکل مواجه شود. بیشتر سازمان ها و نهاد هایی که با ابزار هایی نظیر Dream weaverوFrontpage کار کردن با این مشکل مواجه می شوند. در سیستم مدیریت محتوا این مشکل حل شده و رسیدگی به اطلاعات برای سازمان ها فراهم شده است. برای هر صفحه از سایت شما اطلاعات کاملی از هر صفحه آرشیو شده است.

برخی ویژگی CMSها:

CMS (سی ام اس) ها می توانند مدارک الکترونیکی و فایل های اسکن شده را تبدیل به فرمت های مورد کاربرد مانند pdf و غیره نمایند. CMS (سی ام اس ها) دارای ویژگی هایی نظیر ایندکس نمودن، جستجو و بازگشت اطلاعات asked هستند، از این رو کارمندان سازمان می‌توانند عبارات و محصولات خود را با توجه به اطلاعات مربوطه سیستم مدیریت محتوا دریافت کنند.