در یک سیستم ‌عامل، hosts فایلی است که اسم میزبان‌ ها را به آدرس‌ های IP می‌ نگارد. فایل میزبان یک فایل متنی ساده است.

Host

هدف

فایل میزبان یکی از انواع امکانات سیستم ‌ها است که در آدرس دهی گره‌ های شبکه در شبکه‌ های کامپیوتری کمک می‌کند. بخشی که در اسلوب پروتکل اینترنت (IP) سیستم ‌های عامل مشترک است و وظیفه ترجمه اسامی کاربرپسند گره ‌ها (مثل www.host.com) را به آدرس ‌های پروتکلی عددی (مثل xx.xx.xx.xx که هر x یک عدد مبنای ۱۶ به نام نشانی IP است) انجام می‌دهد.

نقش نشانی IP تشخیص و تعیین محل یک میزبان در یک شبکه IP است. در برخی از سیستم‌ های عامل محتویات فایل میزبان بیش از سایر روش ‌ها، از جمله سامانه نام دامنه (DNS)، ترجیح داده می‌شود. اما در بسیاری از سیستم ‌ها به منظور سفارشی کردن این خدمات، سوئیچ خدمات نام پیاده‌ سازی می‌شود (به عنوان مثال، Nsswitch.conf). بر خلاف سامانه نام دامنه (DNS)، فایل میزبان را می‌توان تحت نظارت مستقیم مدیر کامپیوتر های محلی ایجاد کرد.

محتویات فایل

فایل میزبان حاوی خطوطی متنی است که در قسمت اول یک نشانی IP و پس از آن یک یا چند نام گره آورده می‌شود. هر یک از قسمت ‌ها با استفاده از فاصله سفید (خالی یا کاراکترهای جدول بندی) از بقیه قسمت ‌ها جدا شده‌ است. ممکن است خطوطی جهت توضیحات اضافه شوند، که بدین جهت یک نشانه شارپ (#) در اول خطوط آورده می‌شود. خطوط کاملا خالی در پرونده نادیده گرفته می‌شوند. به عنوان مثال، ممکن است یک فایل میزبان معمولی به شرح زیر باشد:
This is an example of the hosts file #
127.0.0.1localhost loopback
1localhost::
نکته : باید بین اعداد و کلمهٔ "localhost" یک " " (فاصله باشد) اما به‌دلیل محدودیت ویکی این امکان وجود نداشت!
قالب : از چپ به راست
آدرس + رقم (آی پی)
این مثال فقط شامل مطالبی جهت آدرس loopback سیستم و نام گره ‌های خودی است. مثال قبل محتوای پیش ‌فرض فایل میزبان است. مثال نشان می‌دهد که نشانی IP ممکن است نام‌ های میزبان متعددی داشته باشند و همچنین یک نام میزبان ممکن است به چندین نشانی IP نگاشته شود.

کاربرد های توسعه یافته

با توجه به عملکرد فایل میزبان، این فایل ممکن است به منظور تعریف نام میزبان یا نام دامنه در سیستم محلی مورد استفاده قرار بگیرد. این ممکن است به به صورت یک اثر مفید یا مضر ظاهر شود.

تغییر مسیر دامنه ‌های محلی

به دلایل گوناگون، مثلا تأمین برخی خدمات در داخل یک شرکت یا تست تارنمای در حال توسعه، برخی از مدیران شبکه و توسعه دهندگان خدمات تارنما و اینترانت، دامنه‌ های محلی تعریف می‌کنند.

انسداد منبع اینترنتی

محتویات خاص ممکن است به‌ طور عمدی در میزبان فایل قرار داده شود؛ مثلا برای جلوگیری از، یا حوزه منابع مخرب شناخته شده و سرور است که شامل نرم‌افزار های جاسوسی، ابزار های تبلیغاتی مزاحم، و دیگر نرم‌افزار های مخرب. این کار با اضافه کردن خطوطی به فایل میزبان، به منظور تغییر مسیر درخواست‌ ها را به آدرس دیگری که وجود ندارد یا به یک مقصد بی ضرر، ممکن می‌شود. نرم‌افزار های مختلف وجود دارد که فایل میزبان با محتویاتی جهت حذف منابع اینترنتی نامطلوب؛ لذا این فایل به صورت غیردستی ساخته می‌شود.

امنیت

به دلیل نقش این فایل در بازشناسی نام محلی، فایل میزبان یک هدف مناسب برای حمله توسط نرم‌افزار های مخرب است. این فایل ممکن است توسط تبلیغات آلوده، ویروس ‌های رایانه‌ای، و اسب تروا «ربوده شود». می‌توان این فایل را به گونه تغییر داد تا ترافیک شبکه را به میزبان‌ هایی که شامل محتویات توهین‌ آمیز یا فضول (که اطلاعات شما را بررسی و ضبط می‌کنند) هدایت کند. کرم رایانه‌ای Mydoom.B که گستردگی زیادی داشت، کابران را از دسترسی یه تارنما هایی که دارای محتویات در رابطه با امنیت رایانه‌ای و ضد ویروس رایانه‌ای بودند و همچنین از مراجعه به Windows_Update منع می‌کرد.
تغییر مسیر از تارنما های دارای محتویات نامناسب به آدرس (۱۲۷٫۰٫۰٫۱) دارای ریسک امنیتی است.